Ako líška zdieľajúca syr s medveďmi. Dva chamtivé medvede majú maďarské rozprávky

  Nina Koshkina

téma vyučovanie« Čítanie maďarských ľudových rozprávok"Two chamtivý medveď»

povolania  o oboznámení sa s fikciou v staršej skupine materskej školy.

Učiteľ Koshkin N. A.

cieľ vyučovanie: vytvoriť podmienky pre aktívne oboznámenie detí s maďarský príbeh"Two chamtivý medveď»   ako typ literárneho žánru a organizovať svoje aktivity na upevnenie svojich zručností pri počúvaní rozprávka.

úlohy vyučovanie:

Formovať vedomosti detí koncepty: « nenásytnosť» , "Veľkorysosť";

-vypracovať  zručnosti expresívneho grafovania rozprávky;

Pomôžte deťom vyhodnotiť ich akcie medvede  a vo vzťahu k prejavu tvoria určitú pozíciu nenásytnosť;

Povzbudzovať deti k premýšľaniu o vzájomnej pomoci a stimulovať túžbu zmeniť svoje správanie k lepšiemu;

-pozornosť, pamäť, logické myslenie, ústna reč detí, tvorivá predstavivosť, emócie;

Vyučovacie metódy: konverzácia, vysvetlenie, inscenácia, orálny frontálny prieskum, ilustrácia, dopyt, vytvorenie situácie úspechu.

Formy štúdia: frontálne, skupinové, kolektívne.

zariadenie: kniha " Maďarská ľudová rozprávka"Two chamtivý medveď» ; hračku « Medvedík» ; Zvukový záznam spevu vtákov; masky medveď(2ks, líšky (1 ks)

Priebeh hodiny

1 Organizačný moment.

vzdelávateľ: Dnes máme zaujímavé zoznámenie maďarská ľudová rozprávka"Two chamtivý medveď". Prejdeme "Bezprecedentný hustý les, na druhej strane sklenených hôr, za hodvábnou lúkou"kde žijú dvaja medvedík s matkou.

Ideme do imaginárneho lesa.

1. 1Aktívne rozcvičovanie s prvkami dychových cvičení.

vzdelávateľ: Opakujte po mne pohybe: chôdza vysoko zdvíhanie nôh, vdychovanie a vydýchnutie vzduchu nosom.

Išli sme na lesný trávnik,

Zdvihnite nohy vyššie

Prostredníctvom kríkov a humusov, cez konáre a pne.

A tak sme sa ocitli rozprávkový les.

Gymnastika pre oči:

vzdelávateľ: Pozrite sa chlapci lietajúci magický motýľ. Jej krídla sa lesknú všetkými farbami dúhy. Poďte, deti, sledujte jej let. Neotáčame hlavy, sledujeme len očami. Predstavte si, že náš imaginárny motýľ letel vysoko.

deti: Zdvihnite oči k stropu.

vzdelávateľA teraz sa motýľ posadil na kvetinu.

deti: Sklopenie očí

vzdelávateľMotýľ letel doľava a sedel na vetve stromu

deti: Presuňte oči doľava.

vzdelávateľ: Motýľ letel na pravú stranu a zmizol.

deti: Pozerajú sa vpravo, zatvoria oči.

vzdelávateľ: Dobre.

1.2Vyrazitelnoe rozprávka čítanie.

vzdelávateľ: Dnes vám to prečítam maďarská ľudová rozprávka"Two chamtivý medveď» , Mám v rukách knihu s názvom "Two chamtivý medveď» , Pozrite sa na zaujímavé ilustrácie v ňom. (zobrazujúci knihu), po vyučovanie, deti, každý z vás môže zvážiť túto knihu. Počúvajte pozorne rozprávka, po čítanie príbehov  Požiadam vás, aby ste odpovedali na moju otázku otázky: prečo mláďatá sa hádali? Sedieť pohodlne príbeh začína.

Čítal som pôsobivo rozprávka.

rozprávka"Two chamtivý medveď»

V tom istom lese žil medveď a dva medvede, chcel medvedí mláďatá vidia svet, Mama im dala jedlo na cestu a išli. Dlho chodil medvedí mláďatá, Ate všetky zásoby. Zrazu vidia, že syr leží v tráve! Chcel medvedí mláďatá  syr rovnomerne rozdelený. Ale nefungovalo to sú chamtiví! Potom líška vybehla a hovorí: „Že sa hádate medvedí mláďatá?. Podelím sa o syr rovnako! “  přešťastný medvedí mláďatá: „To je dobré! Delhi! “  Fox zlomil syr a hovorí: "Ach, presne to nefungovalo!"  Zahryzla väčší kus. "Opäť nerovnomerné!"- robte hluk medvedí mláďatá, Fox si zahryzol ďalší kúsok syra. Ona sa podelila o syr, zdieľa a jedla. Jedol som líšku a utiekol. mláďatá  dostal len dva drobné kúsky syra. To sa stane s chamtivosťou!

myslíte si to.

deti: Fox je lstivá, pretože klamala medvede  a jedol väčšinu syra.

vzdelávateľA o čom hovoríš mláďatá.

2. Konverzácia po rozprávka čítanie.

Opatrovateľ. Páči sa vám rozprávka?

deti: Áno!

vzdelávateľMeno týchto hrdinov rozprávky.

deti: Dvaja medvedík, líška, matka matka medveď.

vzdelávateľPrečo príbeh o dvoch mláďatá môžu byť nazývané báječné?

detiV tomto rozprávka  šelmy hovoria a správajú sa ako ľudia.

vzdelávateľČo sa zdalo rozprávka vtipná?

deti: Legrační, ako Fox zdieľa syr.

vzdelávateľKto sú hrdinovia rozprávky sa viac páčili? Prečo?

deti: každé dieťa vyjadruje svoj názor.

vzdelávateľ: Čo je rozprávková líška? Vysvetlite, prečo si to myslíte? A čo môžete povedzme o mláďatách?

deti: Medvezhata- chamtivýpretože sa nechceli navzájom zdieľať. A tiež medvede sú hlúpepretože verili, že sa podelia o syr s lstivou líškou.

vzdelávateľKto a za čo ľudia si robia srandu v rozprávke?

deti: Ľudia si robia srandu z mláďat« nenásytnosť»

vzdelávateľAko chápete, čo to znamená byť chamtivý?

deti: Greedy je tenktorý sa s nikým nechce podeliť. Všetko sa berie.

vzdelávateľ: Ak chamtivý byť zlýAko potom byť dobrý? Aký je opačný koncept ako koncepcia? « nenásytnosť»

detiDobré byť veľkorysý. (Deti môžu povedať"Good"potom je potrebné predstaviť pojem do lexikónu pre deti "Veľkorysý")

vzdelávateľ: Veľkorysosť je schopnosť zdieľať.

Škoda ťa medvede?

deti: Nie, dostali to, čo si zaslúžili, nebolo to potrebné byť chamtivý.

vzdelávateľČo by ste robili na mieste chamtiví medvede?

deti: Podiel syra rovnako.

3. Upevnenie materiálu.

1.1 Dramatizácia výňatkov rozprávky

vzdelávateľ: Deti, chcete sa vyskúšať v úlohe Medvedí mláďatá?

deti: Áno

vzdelávateľA kto by chcel hrať úlohu Foxa? Vyberám si tri deti. Deti nosia fox masky a medvede.

vzdelávateľ: Recall, kde to začalo rozprávka.

deti: Medvedí mláďatá  ísť na výlet

vzdelávateľPoď sem, môj Medvedí mláďatá.

Nehádajte sa na ceste, vzájomne si pomáhajte.

Deti prichádzajú k mame medveď, v akej úlohe hrá učiteľ a rozlúčte sa s ňou. Potom prechádzajú imaginárnym lesom a sťažujú sa, že naozaj chcú jesť.

vzdelávateľ: Ako dobre sa vám podarilo rozbehnúť začiatok rozprávky, Kto iný by chcel byť v úlohe Medvedí mláďatá?

Učiteľ si vyberie dve deti, pomáha im nosiť masky medvede.

Pokračujeme rozprávka: hladný Medvedíky nájdu syr.

deti: Sťažujte sa na to. že majú hlad, potom náhle nájdu syr, bežia k nemu a začínajú sa hádať.

vzdelávateľ: Dobre. Veľmi dobre predstavená táto časť rozprávky, Kto iný by sa chcel v tejto úlohe pokúsiť Medvedí mláďatá?

Výber dvoch detí, pomoc pri nasadení masiek medvede, Pokračujeme rozprávka: Liška prichádza a delí syr.

detiDieťa, ktoré líči Foxa, prichádza mláďatá  a pýta sa ich na hádku. Potom jej ponúkne pomoc. Fox rozdeľuje syr na dva nerovné kúsky.

Dve deti, zobrazujúce medvedenesúhlas s nečestným rozdelením syra Fox. Líška naďalej delí syr, až kým nezostanú dva malé kúsky. Potom Fox utečie. Medvedie mláďatá sú smutné.

vzdelávateľČo ste umelecké, ako dobre líčil Fox a medvede! Pomoc deťom pri odstraňovaní masiek.

vzdelávateľ: Viete, ako zdieľať?

deti: Áno!

vzdelávateľAk ste boli jedným z nich medvedepotom smog. zdieľali by ste syr rovnako?

deti: Áno!

vzdelávateľPotom si vezmite kúsok žltej plastelíny, vyvalite guličku a mierne ju zboku vyrovnajte. Teraz vezmite zásobníky a rozdelte si "Syr"  pre seba a pre seba „Tvoj brat Medvedík»

deti: vykonať špecifikované akcie.

vzdelávateľUkázalo sa, že sa delí "Syr"  rovnako?

deti: Áno!

vzdelávateľ: Potom "Liečiť"  polovicu iného syra « Medvedík»

deti: Každé dieťa dostane kúsok pasteliek, sochársky tvarovaný syr, rozdelí ho na polovicu a dá ho inému dieťaťu.

vzdelávateľČo sú štedré deti v našej skupine! Ako dobre sa môžete podeliť. Vy (meno dieťaťa, bolo to príjemné, keď s vami zdieľali syr? A vy? Vy?

Deti dávajú pozitívne odpovede.

vzdelávateľ: Lekcia končí.

4. Zhrnutie vyučovanie

vzdelávateľPripomeňme si meno rozprávkaktoré čítame dnes?

deti Príbeh sa volá"Two chamtivý medveď»

vzdelávateľČo. nás to učí rozprávka?

deti: Príbeh nás to učíže chamtivý byť zlýa veľkorysý je dobrý a príjemný. Musíte byť schopní zdieľať, byť priateľský, nehádať sa.

vzdelávateľ: Naše trieda je u konca. Medvedí mláďatá Ďakujem vám za to, že ste ich učili, ako sa navzájom správne deliť a nie hádať sa. A teraz sa rozlúčime s naším medvedíkže povedal som  nám to nádherné rozprávka.

detiZbohom medvedík! Navštívte nás!

Hra je dráma rozprávky"Two chamtivý medveď» .

Triedy kurzov.

Deti stoja v kruhu drží za ruky, pozdraviť a láskyplne volať vedľa seba.

Urob si krabičku - prekvapenie so syrom.

Deti hádajú, že tu (žltá pevná s otvormi, môžete znížiť, rošt, kúpiť v obchode, môžete dať do cestovín, na sendvič, v šaláte. (Syr)

Ponúkame dvoch opatrovateľov (jedna so syrom, druhá s pomarančom)  - Určite vôňou.

Opatrovateľ. Chcete príbeh o syre počúvať?

Poďme do divadla a ísť do divadla, musíme si kúpiť vstupenky. A vstupenky na naše rozprávkový  divadlo sa nepredáva za peniaze, ale za dokončené zadanie. (prednáškový lístok, miesto na ňom napísané)

Počúvajte pozorne --- GAME "Echo"

v medveď chvost - medveď

v medveď medveď

v medveď medveďa

v nos nosa -

v medveď

v spať

v medveď srsť

v niesť znak

v medveď

v niesť pazúry

v medveď rev

v mať rád

v správanie medveďov

v niesť pochúťku

Výborne, všetci majú lístky, správne miesta, Deti, pre vás som pripravil hádanky. Chcete uhádnuť (Áno)

Kde žije najčastejšie

Najviac reálne.

Tam chodia, tam a spia

Tam vychovávajú svoje deti. (medveď)

Pozri čo

Všetky popáleniny ako zlato.

Prechádzky v kožušinovom kabáte,

Chvost je nadýchaný a veľký.

Na subterfuge craftswoman.

Aké je jej meno? (Fox)

A v čom rozprávka  sú tieto hrdinovia datovania?

"dva chamtivý medveď»

A teraz začíname show. rozprávky"Two chamtivý medveď»

A aj keď kúsok po kúsku, ale rovnako.

(Na konci umelcov luk)

P / hra na princípe "Chytiť motýľa" („Získať syr“šablónu syra.

Deti sa vám páčili rozprávka? (Áno)

1A, pretože inak môže byť volaná rozprávka?

2 Ako porozumieť výrazu Hodvábna lúka(nie je pokrčený tráva leskne na slnku, sklenené hory) (ostrý lesk na slnku ako sklo).

3Získajte ďalšie slovo.: líška, les, medvedí mláďatá, Hedgehog.

4Kde inde sa hovorí o syre a líške? V ktorej práci?

(Krylov Fable "Crow a Fox")

5 Ako porozumieť prísloviu "Mizerne platí dvakrát"

6Zapadajú rozprávkové príslovia: „Tam je poklad“, "V rukách iných je tábor skvelý"

7 Je možné v lese nájsť syr?

8A čo nájdu medvedí mláďatá v lesea čo je tiež ťažké rozdeliť?

(huby, jablká)

9Ako pomôcť mláďatá  rozdeliť syr na dve časti? (výroky detí)

Teraz choď k stolom a uvidíš, pripravil som rôzne veci. (šampiňóny, jablká, syr, hruška / byt /)  rozmýšľať, ako ich rozdeliť na dve časti. nasledovať (prvý ohyb v polovici, potom rez)













Na druhej strane sklárskych hôr, za hodvábnou lúkou, sa nachádzal netknutý, nebývalý hustý les. V netknutom, nevídanom, hustom lese, v jeho veľmi hustom lese, žil starý medveď. Starý medveď mal dvoch synov. Keď mláďatá starnú, rozhodli sa hľadať svet šťastia.
  Najprv šli so svojou matkou a podľa očakávania sa s ňou rozlúčili. Starý medveď objal synov a povedal im, aby sa nikdy neúčastnili.
  Sľúbili mláďatám, že vykonajú rozkaz matky a vydajú sa na cestu. Najprv šli pozdĺž okraja lesa a odtiaľ do poľa. Najprv šli pozdĺž okraja lesa a odtiaľ do poľa. Kráčali, kráčali. A deň pokračoval a druhý išiel. Nakoniec, všetky zásoby, ktoré vybehli. A na ceste nebolo čo dostať.
  Duffels kráčali popri mláďatách.
  - Eh, brat, čo chcem jesť! - sťažovali sa mladšie.
  - A ja a to viac! - ten starší smutne pokrútil hlavou.
  A tak išli a išli, až sa náhle dostali na veľkú okrúhlu hlavu syra. Chceli sa o ňu podeliť spravodlivo, rovnako, ale zlyhali.
  Chamtivosť prekonala medvedie mláďatá, všetci sa báli, že druhá polovica dostane viac.
  Tvrdili, preklínali, vrčali, keď sa k nim náhle priblížila líška.
  - O čom sa hádate, mladí ľudia? Spýtal sa podvodník.
  Medvede hovorili o svojom nešťastí.
  - Čo je to za problémy? Povedala líška. - Nezáleží na tom! Dovoľte mi podeliť sa s vami o syr rovnako: pre mňa, že mladší, že starší je všetko jedno.
  - To je dobré! - zvolal radosťami medveďov. - Delhi!
  Liška vzala syr a rozbila ho na dve. Ale starý cheat zlomil hlavu tak, že jeden kus bol väčší ako ten druhý. Mláďatá medveďov kričali naraz:
  - Toto je viac! Fox ich uistil:
  - Hush, mladí ľudia! A tento problém - nezáleží na tom. Trochu trpezlivosti - teraz všetko vyriešim.
  Zobrala dobrý kúsok z väčšej polovice a prehltla ho. Teraz sa veľký kus zmenšil.
  - A tak nerovnomerné! - starosti medvedí mláďatá. Líška sa na ne vyčítavo dívala.
  - No, plné, plné! Povedala. - Ja sám poznám svoju firmu!
  A vzala si kúsok z väčšej polovice. Teraz sa zmenšil väčší kus.
  - A tak nerovnomerné! - zvolali mláďatá.
  - Áno, bude to vy! - povedala líšku, sotva otočila jazyk, keď jej ústa plnili lahodný syr. - Aj tie najmenšie - a budú rovnako.
Tak to bolo zdieľanie. Medvedí mláďatá jazdili len sem a tam s čiernymi nosmi - od najväčších po najmenšie, od menších až po väčšie. Pokiaľ líška nebola plná, zdieľa sa a delí sa.
  V čase, keď kusy chytil, mláďatá nemali takmer žiadny syr vľavo: dve drobné omrvinky!
  "No, potom," povedala líška, "hoci trochu po kúsku, ale rovnako!" Vychutnajte si jedlo, mláďatá! - chichotali sa a mávali chvostom a utiekli. To sa stane tým, ktorí sú chamtiví.

Na druhej strane sklárskych hôr, za hodvábnou lúkou, sa nachádzal netknutý, nebývalý hustý les. V netknutom, nevídanom, hustom lese, v jeho veľmi hustom lese, žil starý medveď. Starý medveď mal dvoch synov. Keď mláďatá starnú, rozhodli sa hľadať svet šťastia.

Najprv šli so svojou matkou a podľa očakávania sa s ňou rozlúčili. Starý medveď objal synov a povedal im, aby sa nikdy neúčastnili.

Sľúbili mláďatám, že vykonajú rozkaz matky a vydajú sa na cestu. Najprv šli pozdĺž okraja lesa a odtiaľ do poľa. Kráčali, kráčali. A ten deň išiel a druhý išiel. Nakoniec sa všetky ich zásoby vyčerpali. A na ceste nebolo čo dostať.

Duffels kráčali popri mláďatách.

- Eh, brat, čo chcem jesť! - sťažovali sa mladšie.

- A ja a to viac! - ten starší smutne pokrútil hlavou.

A tak išli a išli, až sa náhle dostali na veľkú okrúhlu hlavu syra. Chceli sa o ňu podeliť spravodlivo, rovnako, ale zlyhali.

Chamtivosť prekonala medvedie mláďatá, všetci sa báli, že druhá polovica dostane viac.

Tvrdili, preklínali, vrčali, keď sa k nim náhle priblížila líška.

- O čom sa hádate, mladí ľudia? Spýtal sa podvodník.

Medvedí mláďatá hovorili o svojom nešťastí.

- Čo je to za problémy? Povedala líška. - Nezáleží na tom! Dovoľte mi podeliť sa s vami o syr rovnako: pre mňa, že mladší, že starší je všetko jedno.

- To je dobré! - zvolal radosťami medveďov. - Delhi!

Liška vzala syr a rozbila ho na dve. Ale starý cheat zlomil hlavu tak, že jeden kus bol väčší ako ten druhý. Mláďatá medveďov kričali naraz:

- Toto je viac! Fox ich uistil:

- Hush, mladí ľudia! A tento problém - nezáleží na tom. Trochu trpezlivosti - teraz všetko vyriešim.

Zobrala dobrý kúsok z väčšej polovice a prehltla ho. Teraz sa veľký kus zmenšil.

- A tak nerovnomerné! - starosti medvedí mláďatá. Líška sa na ne vyčítavo dívala.

- No, plné, plné! Povedala. - Ja sám poznám svoju firmu!

A vzala si kúsok z väčšej polovice. Teraz sa zmenšil väčší kus.

- A tak nerovnomerné! - zvolali mláďatá.

- Áno, bude to vy! - povedala líšku, sotva otočila jazyk, keď jej ústa plnili lahodný syr. - Aj tie najmenšie - a budú rovnako.

Tak to bolo zdieľanie. Medvedí mláďatá jazdili len sem a tam s čiernymi nosmi - od najväčších po najmenšie, od menších až po väčšie. Pokiaľ líška nebola plná, zdieľa sa a delí sa.

V čase, keď kusy chytil, mláďatá nemali takmer žiadny syr vľavo: dve drobné omrvinky!

"No, potom," povedala líška, "hoci trochu po kúsku, ale rovnako!" Vychutnajte si jedlo, mláďatá! - chichotali sa a mávali chvostom a utiekli. To sa stane tým, ktorí sú chamtiví.

Ďalšie - Hare King

Dvaja chamtiví medvede

Maďarský príbeh

   Na druhej strane sklárskych hôr, za hodvábnou lúkou, sa nachádzal netknutý, nebývalý hustý les. V netknutom, nevídanom, hustom lese, v jeho veľmi hustom lese, žil starý medveď. Starý medveď mal dvoch synov. Keď mláďatá starnú, rozhodli sa hľadať svet šťastia.
   Najprv šli so svojou matkou a podľa očakávania sa s ňou rozlúčili. Starý medveď objal synov a povedal im, aby sa nikdy neúčastnili.
   Sľúbili mláďatám, že vykonajú rozkaz matky a vydajú sa na cestu. Najprv šli pozdĺž okraja lesa a odtiaľ do poľa. Kráčali, kráčali. A deň pokračoval a druhý išiel. Nakoniec sa všetky ich zásoby vyčerpali. A na ceste nebolo čo dostať.
   Duffels kráčali popri mláďatách.
   - Eh, brat, čo chcem jesť! - sťažovali sa mladšie.
   - A ja a to viac! - ten starší smutne pokrútil hlavou.
   A tak išli a išli, až sa náhle dostali na veľkú okrúhlu hlavu syra. Chceli sa o ňu podeliť spravodlivo, rovnako, ale zlyhali.
   Chamtivosť prekonala medvedie mláďatá, všetci sa báli, že druhá polovica dostane viac.
   Tvrdili, preklínali, vrčali, keď sa k nim náhle priblížila líška.
   - O čom sa hádate, mladí ľudia? spýtal sa podvodník.
   Medvedí mláďatá hovorili o svojom nešťastí.
   - Čo je to za problémy? - povedala líška, - Nezáleží na tom! Dovoľte mi podeliť sa s vami o syr rovnako: pre mňa, že mladší, že starší je všetko jedno.
   - To je dobré! - zvolal radosťami medveďov. - Delhi!
   Liška vzala syr a rozbila ho na dve. Ale starý cheat zlomil hlavu tak, že jeden kus bol väčší ako ten druhý. Mláďatá medveďov kričali naraz:
   - Toto je viac! Fox ich uistil:
   - Hush, mladí ľudia! A tento problém - nezáleží na tom. Trochu trpezlivosti - teraz všetko vyriešim.
Zobrala dobrý kúsok z väčšej polovice a prehltla ho. Teraz sa veľký kus zmenšil.
   - A tak nerovnomerné! - starosti medvedí mláďatá. Líška sa na ne vyčítavo dívala.
   - No, plné, plné! - povedala, - ja sám poznám svoju firmu!
   A vzala si kúsok z väčšej polovice. Teraz sa zmenšil väčší kus.
   - A tak nerovnomerné! - zvolali mláďatá.
   - Áno, bude to vy! - povedala líšku, sotva otočila jazyk, keď jej ústa plnili lahodný syr. - Aj tie najmenšie - a budú rovnako.
   Tak to bolo zdieľanie. Medvedí mláďatá jazdili len sem a tam s čiernymi nosmi - od najväčších po najmenšie, od menších až po väčšie. Pokiaľ líška nebola plná, zdieľa sa a delí sa.
   V čase, keď kusy chytil, mláďatá nemali takmer žiadny syr vľavo: dve drobné omrvinky!
   "No, potom," povedala líška, "hoci trochu po kúsku, ale rovnako!" Vychutnajte si jedlo, mláďatá! - chichotali sa a mávali chvostom a utiekli. To sa stane tým, ktorí sú chamtiví.

Príbehy pre výrobu. Dvaja chamtiví medvede Maďarská rozprávka Na druhej strane sklenených hôr, za hodvábnou lúkou, sa nachádzal netknutý, neviditeľný hustý les. V netknutom, nevídanom, hustom lese, v jeho veľmi hustom lese, žil starý medveď. Starý medveď mal dvoch synov. Keď mláďatá starnú, rozhodli sa ísť hľadať svet šťastia, najprv šli so svojou matkou a podľa očakávania sa s ňou rozlúčili. Objala synov starých medveďov a povedala im, že sa nikdy nebudú musieť navzájom deliť, sľúbili medveďom, že splnia poriadok matky a vydajú sa na cestu. Najprv šli pozdĺž okraja lesa a odtiaľ do poľa. Kráčali, kráčali. A deň pokračoval a druhý išiel. Nakoniec sa všetky ich zásoby vyčerpali. A na ceste nebolo nič, Ponury kráčali pozdĺž medveďov - Eh, brat, čo chcem jesť! - sťažoval sa mladší - A ja a to viac! - starší zavrtel hlavou a všetci išli a išli, až sa zrazu objavili veľké guľaté hlavy syra. Chceli sa o ňu podeliť spravodlivo, rovnako, ale neuspeli, chamtivosť prekonala medvedie mláďatá, všetci sa báli, že druhá polovica by to dostala, oni sa dohadovali, prekliate, zavrčali, keď sa k nim zrazu priblížila líška - Čo sa o tom hádate, mladí ľudia? Spýtal sa podvodník a medvede hovorili o svojich problémoch. Povedala líška. - Nezáleží na tom! Dovoľte mi, aby som sa s vami podelil o syr rovnako: pre mňa, že mladší, že starší je jeden. - zvolal radosťami medveďov. "Delhi!" Liška vzala syr a rozbil ho na dve. Ale starý cheat zlomil hlavu tak, že jeden kus bol väčší ako ten druhý. Mláďatá medveďov kričali naraz: - Toto je viac! Fox ich uistil: - Hush, mladí ľudia! A tento problém - nezáleží na tom. Trochu trpezlivosti - teraz je všetko vyriešené, zahryzla z väčšej polovice dobrý kus a prehltla ho. Teraz je menší kúsok veľký - a tak nerovnomerný! - starosti medvedí mláďatá. Líška sa na nich vyčítavo dívala: „Nuž, plná, plná! Povedala. „Ja sám poznám svoj biznis!“ A vzala veľký kúsok z väčšej polovice. Teraz sa zmenšil väčší kus - a tak nerovnomerný! - zvolali mláďatá v poplachu - Áno, bude to vy! - povedala líšku, sotva otočila jazyk, keď jej ústa plnili lahodný syr. - Aj tí najmenší - a budú rovnako, takže tam bolo zdieľanie. Medvedí mláďatá jazdili len sem a tam s čiernymi nosmi - od najväčších po najmenšie, od menších až po väčšie. Kým sa líška nedostala dosť, zdieľa sa a delí sa, keď sa kusy vyrovnali, mláďatá medveďov nemali takmer žiadny syr: dve drobné drobky! "No," povedala líška, "aj keď trochu po kúsku, ale rovnako!" Vychutnajte si jedlo, mláďatá! - chichotali sa a mávali chvostom a utiekli. To sa stane tým, ktorí sú chamtiví. spicaUkrajinská ľudová rozprávkaLived-tam boli dve malé myši, Krut a Vert, a kohút Golostoe krku. Myši len vedeli, že spievajú a tancujú, spinning a spinning. A kohút mierne zdvihol svetlo, najprv sa zobudil všetky piesne a potom sa dostal do práce, kde kedysi kohútik zametal dvor a videl na zemi bodec. - Je potrebné ju prehodiť - A kto bude mlátiť? - spýtal sa kohút. - Iba ja som to neurobil! - kričal jeden. - Iba ja som to neurobil! - vykríkol iný. - Ok, - povedal ten penis, - Ja budem thrash. A myši začali hrať lapta, kladivo ukončilo mlátiaceho kohúta a kričalo: „Hej, Twist, hej, Vert, pozrime sa, koľko zrna som mlátil! kto bude niesť? „Nie ja!“ vykríkol Krut, „nie ja!“ vykríkol Vert. „Dobre,“ povedal kohútik, „vezmem obilie do mlyna. A myška medzitým začala preskakovať. Skákajú sa navzájom, zabávajú sa, kohútik sa vrátil z mlyna a opäť volal svoju myš: „Tu, v pohode, poďte sem.“ Werth! Dostala som múku, prišla malá myška, pozreli sa, nevedeli: - Ay, áno, kohút! Ach áno dobre! Teraz musíte cesto upečiť a piecť koláče - Kto bude hniesť? spýtal sa kohút. A tá malá myška je opäť jeho vlastná - Ale ja som nebol! -Katrovaný Krut. A keď sa pec zahrievala, dal som do nej koláče. Ani nestrácajú čas: spievajú piesne, tancujú. Koláče boli pečené, kohút ich vytiahol, položil na stôl a malá myška tam bola. A ja som ich nemusel volať. - Squeaks Cool - Oh, a ja chcem jesť! - Vert pískne a sadli si k stolu a kohút im povie: - Počkaj, počkaj! Najprv mi povedzte, kto našiel kláštor. - hlasno zakričal malá myška - A kto hodil kláštor? opýtal sa kohút. "Obaja povedali, že sú tichšie." A kto nosil obilie do mlyna? "" Ty tiež, "odpovedal Krut a Vert veľmi potichu." Kto urobil cesto? " Nosili ste palivové drevo? Sporák? Koláče, ktorí pečili? - Všetko. Všetci z vás - počúvali mačičku, počuteľne - Čo ste urobili? A čo povedať. Začali sa otáčať a otáčať zo stola, ale kohút ich nedrží. Nie je nič, čo by sa s takýmito vodidlami a lenivými koláčmi na liečbu. Lance a žeriavUkrajinská ľudová rozprávka Life-boli Chanterelle a Crane. Akonáhle sa stretli v lese. Áno, urobili ste priateľov a zavolali na Chanterelle Crane: „Poď,“ hovorí, „Crane, poď, moja labuť!“ Budem sa snažiť pre vás ako pre seba. Ja som pre vás, rovnako ako pre seba. Ako nereagovať na takéto pozvanie Tu prichádza žeriav. A Chanterelle naliala na kašu s mliekom, namazala na tanieri a pozvala: „Pomôž si, Crane, pomôž si, miláčik! Žeriav na tanier - búšil, búšil zobákom, nemôže nič chytiť. A Foxy začal na jedlo - raz a navždy pre môj jazyk, celú kašu Zabalili ho a povedali Craneovi: „Prepáč, žeriav,“ nemala ľutovanie za to, čo mala, ale nebolo nič, čo by sa viac živilo. „No, vďaka,“ hovorí Crane. - Teraz, Chanterelle, prišiel si ma navštíviť, - prídem, Crane, prídem, moja labuť! A žeriav pribitý taký báječný: vzal mäso, cviklu a zemiaky - všetko, rozpadol melenko, dal ich do džbánu s úzkym hrdlom a povedal: „Pomôž si, drahá priateľka, neváhaj! Je tu, je tam, ona je bokom, stojí a bije sa a pozerá dovnútra a čuchá ... A žeriav zívne: všetko so zobákom v džbánku, všetko v kanvici. Pomaly, kúsok po kúsku - a jedol všetko, čo zvaril. A potom povie: - Prepáčte, Lisonka, že to neľutoval. A viac a nič na liečbu Oh, a Fox bol nahnevaný! Tak som bol naštvaný, že som zabudol poďakovať, ako je to zvykom, ako by to malo byť. Odvtedy to nie je obvyklé u žeriava. Muž a medveď (Topy a korene)Ruská ľudová rozprávkaMuzhik šiel do lesnej trávy prasnice. Orání a práca. Prišiel k nemu medveď: - Človeče, zlomím ťa - Neboj ma, medveď, radšej spolu zasiajeme tuňáka. Vezmem si aj tie korene a dám vám vrcholy - Ak chcete byť tak, - povedal medveď, - A ak ma oklamete, potom ani nechodte do lesa ku mne, povedal a odišiel do Dubrovníka. Muž prišiel na jeseň kopať tuňáka. A medveď z Dubrovky vylezie von: - Človeče, rozdeľme tu čučoriedku, daj svoj podiel, - Ok, medveď, podeľme sa: máš topy, mám korene. Dal som medveďovi všetky vrcholy. A ja som položil tušnicu na vozík a odniesol ju do mesta, aby som ju predal, a stretol som medveďa: „Človek, kam ideš?“ „Idem, medveď, do mesta koreňov.“ Dovoľte mi skúsiť - čo je koreň? Ten chlap mu dal tu čapicu. Medveď, ako jedol: - Oh! - Človeče, oklamal si ma! Vaše korene sú zlé dni. Tenere nejdú do môjho lesa na palivové drevo, a potom zalomayu.Na ďalší rok, muž zasial raž na tomto mieste. Prišiel žať a medveď čaká na neho: - Teraz nemôžem byť oklamaný, človeče, daj mi môj podiel. Človek hovorí: - Byť tak. Vezmite si, medveď, korene, a vezmem si aj vrcholy, zbierali raž. Muž dal medveďom korene, položil raž na vozík a odviezol ho domov, medveď bojoval, bojoval, nemohol nič robiť s koreňmi, nahneval sa na muža a od tej doby medveď a muž majú nepriateľstvo.